Jastrë – Wielkanocne Kaszuby

Kaszuby to nasz ukochany region. Piękne, obdarzone urokami natury, zachęcają do odwiedzin, zwłaszcza wiosną, gdy wszystko rozkwita i budzi się do życia. Kaszuby to miejsce wciąż pełne ludowych tradycji oraz obrzędów. Jeśli chcielibyśmy doświadczyć niektórych z nich, warto abyśmy udali się na tam w trakcie Świąt Wielkanocnych i zobaczyli, jak mieszkańcy Kaszub świętują w swoich domach Jastrë.

Wielki czwartek

Czwartek przedświąteczny rozpoczyna celebracje Wielkanocy. W tym dniu zwyczajowo gotuje się i maluje jajka. Nie są to jednak wielokolorowe, wzorzyste pisanki, lecz jaja jednobarwne, najczęściej czerwone, niebieskie, zielone i brązowe. Umieszcza się je na wielkanocnym stole, lub obdarowuje nimi bliskich. Dawniej do malowania jaj wykorzystywano naturalne składniki, jak cebula, cykoria czy kora. Poza malowaniem, w niektórych częściach Kaszub gospodynie smagały domowników gałązkami jałowca lub agrestu. Zdarza się, że robiły to aż do krwi, w związku z czym, obrzęd ten zyskał nazwę Bożé ranë. Co ciekawe, nie omijał on nawet niemowlaków. Dodatkowo, gminni pasterze obchodzili zagrody sąsiadów i trąbili na drewnianych instrumentach, za co zostawali obdarowywani smakołykami.

Wielki piątek

Gdzieniegdzie proceder biczowania gałęziami uskutecznia się wczesnym rankiem w Wielki Piątek, który w języku kaszubskim nazywany jest Płaczëboga. Jest to także dzień najbardziej ścisłego postu, podczas którego spożywa się wyłącznie suchy chleb lub ziemniaki. Dawniej, podczas Wielkiego …Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *