Jastrë – Wielkanocne Kaszuby

Kaszuby to nasz ukochany region. Piękne, obdarzone urokami natury, zachęcają do odwiedzin, zwłaszcza wiosną, gdy wszystko rozkwita i budzi się do życia. Kaszuby to miejsce wciąż pełne ludowych tradycji oraz obrzędów. Jeśli chcielibyśmy doświadczyć niektórych z nich, warto abyśmy udali się na tam w trakcie Świąt Wielkanocnych i zobaczyli, jak mieszkańcy Kaszub świętują w swoich domach Jastrë.

Wielki czwartek

Czwartek przedświąteczny rozpoczyna celebracje Wielkanocy. W tym dniu zwyczajowo gotuje się i maluje jajka. Nie są to jednak wielokolorowe, wzorzyste pisanki, lecz jaja jednobarwne, najczęściej czerwone, niebieskie, zielone i brązowe. Umieszcza się je na wielkanocnym stole, lub obdarowuje nimi bliskich. Dawniej do malowania jaj wykorzystywano naturalne składniki, jak cebula, cykoria czy kora. Poza malowaniem, w niektórych częściach Kaszub gospodynie smagały domowników gałązkami jałowca lub agrestu. Zdarza się, że robiły to aż do krwi, w związku z czym, obrzęd ten zyskał nazwę Bożé ranë. Co ciekawe, nie omijał on nawet niemowlaków. Dodatkowo, gminni pasterze obchodzili zagrody sąsiadów i trąbili na drewnianych instrumentach, za co zostawali obdarowywani smakołykami.

Wielki piątek

Gdzieniegdzie proceder biczowania gałęziami uskutecznia się wczesnym rankiem w Wielki Piątek, który w języku kaszubskim nazywany jest Płaczëboga. Jest to także dzień najbardziej ścisłego postu, podczas którego spożywa się wyłącznie suchy chleb lub ziemniaki. Dawniej, podczas Wielkiego …Zobacz więcej